Stosowanie wcierek
Sporym ułatwieniem są dostępne na rynku branżowym wcierki o właściwościach chłodzących i regenerujących. Prawidłowe ich stosowanie zapewnia długotrwały efekt chłodzenia, aplikację substancji mających korzystny wpływ na regenerację tkanek oraz masaż podczas nakładania preparatu na kończyny stymulujący krążenie. Podstawowe zasady stosowania wcierek są następujące:
· stosuj je zawsze po każdym intensywnym treningu, bez względu na rodzaj aktywności (skoki, ujeżdżenie, cross/teren); w sytuacji kiedy kończyny konia są narażone na mocniejsze przeciążenia oraz wymagają regeneracji
· na zawody wybieraj te wcierki, które są wolne od substancji mogących dać pozytywny wynik testu na doping, np. ethanol (jest praktycznie zawsze dodawany do wcierek z mentolem), kapsaicynę czy czarci pazur,
Aby uzyskać najlepszy efekt, po zastosowanej wcierce postępuj zgodnie z rekomendowanymi zasadami podczas aplikacji:
· nałóż preparat w takiej ilości, aby równomiernie pokryć niewielką warstwą całą wybraną powierzchnię skóry
· przez kilkanaście sekund energicznie pocierając dłońmi poprzez okrężne ruchy (utrzymując kierunek masażu „pod włos” od dołu do góry) rozprowadź równomiernie preparat, dodatkowo tym sposobem delikatnie rozgrzejesz skórę tak, aby otworzyć pory skóry i składniki aktywne stosowanego preparatu mogły zostać wchłonięte,
· wykonując pod włos masaż opuszkami palców wetrzyj wcierkę tak, aby dotarła do skóry i jak największa ilość się wchłonęła, a nie pozostała na sierści,
· wykonaj masaż limfatyczny – obejmij dłonią kończynę w okolicach zagłębienia pomiędzy ścięgnami przy stawie pęcinowym i jednym płynnym ruchem przesuń dłoń kilkanaście razy od dołu do góry delikatnie uciskając.
W celu wzmocnienia efektu chłodzenia przed nałożeniem wcierki chłodzącej można wykonać kilkuminutową szprycę zimną wodą.
Wcierki chłodząco-rozgrzewające najpierw chłodzą, a następnie rozgrzewają zapewniając rekomendowaną zmianę temperatur w celu stymulacji krążenia. Po całkowitym wchłonięciu preparatu i odczekaniu minimum 30 minut od zastosowania (dla osiągnięcia odpowiedniego czasu chłodzenia), można zawinąć kończynę owijką na kocyk lub założyć ocieplacze stajenne w celu spotęgowania efektu rozgrzewającego. Warto jednak sprawdzić, czy nie znajduje się na etykiecie informacja, że preparatu nie należy zawijać – przypilnować, aby nie doszło do odparzenia skóry.
Wykorzystanie glinek w celu regeneracji i na stłuczenia
Glinki bardzo dobrze sprawdzają się w regeneracji powysiłkowej kończyn, a dodatkowo można je zastosować na stłuczenia. Glinka zachowuje swoje właściwości tak długo, jak długo jest mokra, więc przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego preparatu warto zwrócić uwagę na konsystencję produktu. Te, które są bardzo gęste, prawie suche, a w opakowaniu na ich powierzchni nie znajduje się płyn najprawdopodobniej będą działać krócej, a efekty stosowania nie będą zbyt intensywne.
Najlepiej szukać glinki, na której powierzchni wyraźnie oddzieliła się około centymetrowa warstwa płynu, a konsystencja przypomina bardziej gęsty krem niż plastelinę. Glinka podczas wysychania dodatkowo wykazuje właściwości obkurczające i przeciwobrzękowe, co jest pożądane w celu przyniesienie ulgi przy stłuczeniach, opuchliznach wynikających z mikrourazów, kontuzji, opoi lub intensywnego wysiłku fizycznego.