Znajdująca się w jelitach mikroflora pełni bardzo ważną rolę, a zaburzenia w jej składzie i funkcjonowaniu od razu znajdują odzwierciedlenie w różnego rodzaju problemach zdrowotnych zwierzęcia. Flora bakteryjna nie tylko odpowiada za trawienie włókna, ale również za produkcję witamin K i B oraz niezbędnych aminokwasów i białek. Także stymuluje odpowiedź immunologiczną, neutralizuje toksyny i chroni przed patogenami. Liczba i rodzaj mikroorganizmów jelitowych w pewnym stopniu zależy od typu podawanej paszy.
Modyfikacja żywienia a stan mikroflory
Ważne, aby każda racja żywnościowa była możliwie jak najbardziej do siebie podobna pod względem składu, a wszelkich modyfikacji w żywieniu powinno dokonywać się stopniowo. Tak, aby mikroflora zdążyła przystosować się do wprowadzonych zmian. Bakterie jelita grubego są bardzo wrażliwe i nawet najmniejszy brak równowagi w ich otoczeniu powoduje spadek liczby tych mikroorganizmów, co najczęściej skutkuje różnego rodzaju zaburzeniami pokarmowymi i zdrowotnymi (ochwat, zespół metaboliczny).
Wiele czynników niesie ze sobą degradujący wpływ na florę bakteryjną. To między innymi niewłaściwa dieta i zła jakość jej komponentów, stres, leki czy choroba. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że jednorazowa, standardowa dawka dowolnego antybiotyku zmniejsza liczbę bakterii rozkładających błonnik o ponad sto tysięcy. Podobnie zbyt duży udział skrobi w stosunku do błonnika podnosi produkcję lotnych kwasów tłuszczowych i kwasu mlekowego przez niektóre gatunki bakterii jelitowych, co przekłada się na obniżenie pH jelita grubego i złą kondycję błony śluzowej.
Wprowadzenie do diety preparatów probiotycznych, które wzbogacą jelito o dobroczynne bakterie, może okazać się kluczowe dla zahamowania rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. A tym samym dla utrzymania konia w zdrowiu i optymalnej formie.