Wraz ze starzeniem się roślin redukcji ulegają ich walory pokarmowe. Największą wartość mają liście i pędy wegetatywne przed kwitnieniem, zaś po okresie kłoszenia szybko maleje jakość traw jako paszy i sukcesywnie się obniża, aby na jesień osiągnąć stan praktycznie zerowy. Kończący się sezon pastwiskowy oznacza coraz mniej wartościową ruń pod kątem żywienia. Również karmienie samym sianem i owsem lub paszą podawaną w mniejszych porcjach niż zaleca producent może nie uzupełniać zapotrzebowania na wszystkie niezbędne substancje. Układając dietę konia należy pamiętać, że dodatek witamin i minerałów jest konieczny dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu.
Składniki te wykazują właściwości regulacyjne, działając jako biokatalizatory procesów metabolicznych w komórkach. Bez tych substancji niemożliwy będzie harmonijny przebieg procesów fizjologicznych oraz utrzymanie konia w najwyższej formie, dlatego w okresie ograniczonego dostępu do świeżej zielonki szczególnie istotna jest dodatkowa suplementacja.
Na koniec sezonu pastwiskowego zaplanuj dla swojego konia uzupełnienie diety o kompletny zestaw witamin i minerałów, tak by uniknąć niedoborów niosących negatywny wpływ na kondycję, regenerację oraz ogólne funkcjonowanie organizmu. Objawy mogą być różne, to m.in. słaba jakość sierści i rogu kopytowego, tendencja do otarć skóry i wypadania włosów, obniżona odporność, zaburzenia rozwoju i apatia.
Witaminy w żywieniu koni pełnią ogromną rolę, są niezbędne. Odpowiadają za wszystkie podstawowe procesy zachodzące w komórkach, również za przemianę materii. Już teraz wprowadź do diety swojego konia VitaMax lub Algea.