Cynk:
· tak jak miedź odpowiada między innymi za kondycję sierści, skóry i rogu kopytowego,
· posiada duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych (również śluzówki jelit i żołądka)
· odgrywa istotną rolę w procesie gojenia się ran.
W przypadku pojawienia się niedoborów zaobserwować można brak apetytu, problemy z rozrodem (jakość nasienia u ogierów, funkcjonowanie jajników u klaczy) czy spadek odporności. Zbyt niski poziom cynku u źrebnych klaczy może spowodować nieprawidłowości w rozwoju płodu, a w przypadku młodych osobników (również sysaki) spowolniony wzrost i przykurcze ścięgien.
Właściwe proporcje pomiędzy cynkiem a miedzią mają istotny wpływ na jakość rogu kopytowego. Zarówno niedobory jak i zaburzony bilans powodują nadmierną miękkość i kruchość puszki kopytowej (pęknięcia), częste podbijanie się (ropa w kopycie), a nawet zwiększoną wrażliwość na negatywny wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych (gnicie strzałki, infekcja białej linii).
Ilość dostarczanej miedzi i cynku jest ściśle powiązana z dietą. Poziom w sianie i zbożu zależy od zawartości tych minerałów w glebie, na której rosną rośliny. W zależności od stosowanego żywienia jedne konie nie wymagają dodatkowej suplementacji, innym wystarczy podaż na poziomie podstawowych dawek, a jeszcze inne będą potrzebowały większego udziału tych pierwiastków w diecie.
W celu ustalenia prawidłowego uzupełnienia racji żywieniowej zawsze rekomendowane jest wykonanie badań krwi i na ich podstawie, wraz z lekarzem weterynarii dobranie odpowiedniej dawki. Można również skonsultować się z dietetykiem.