Szpat, syndrom trzeszczkowy, nawracające kulawizny? Zabieg chirurgiczny lub artroskopia?

Jak wzmocnić i przedłużyć efekt leczenia farmakologicznego aby kompleksowo wesprzeć i odżywić stawy?

Schorzenia ortopedyczne koni to najczęstsza przyczyna kulawizn skutkująca wyłączeniem konia z pracy (Bromiley M., 2009). Leczenie i rehabilitacja to żmudny i długotrwały proces, dlatego zapobieganie schorzeniom aparatu ruchu to temat cieszący się coraz większym zainteresowaniem.

HorseLinePRO ChondroVET + HA - zastosowanie w żywieniu

Szereg substancji czynnych zostało przebadanych pod kątem ich zastosowania w dietoprofilaktyce chondroprotekcyjnej, a ich skuteczność potwierdzono poprzez liczna badania kliniczne. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów bardzo często rozpoczyna się od przeciążenia lub martwicy chondrocytów. Ubytki w chrząstce są wynikiem braku równowagi pomiędzy syntezą i degradacją macierzy chrząstki stawowej (kwas hialuronowy i proteoglikany) (Barr A. R. S., 1991). Mechanizmy działania w terapii obejmują z jednej strony ograniczenie uwalniania cytokin z komórek maziowych i enzymów mających degradujący wpływ na chrząstkę oraz dezaktywację rodników nadtlenkowych (wolne rodniki) z drugiej strony pobudzanie syntezy macierzy chrząstki i wzmocnienie poślizgowej specyfikacji płynu maziowego (Pinals R.S., 1992).

Cykl przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, która może wynikać ze stresu, wysiłku, wieku, uszkodzenia, otarcia i zranienia  (cykl wdg. Banagry, 1994): 

Leki zalecane do stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów to: leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz substancje z grupy SYSADOA (ang. Symptomatic Slow Acting Drugs for Osteoarthritis): hialuroniany, metylosulfometan (MSM), siarczan chondroityny oraz siarczan lub chlorowodorek glukozaminy (Stanisławska-Biernat E., Filipowicz-Sosnowska A., 2004; Zubrzycka-Sienkiewicz A., 2009).

Pożądane działanie substancji, mających dobroczynny wpływ na postępowanie terapeutyczne w przypadku zwyrodnienia degeneracyjnego stawu (osteoarthrosis):

  • spowolnienie procesów katabolicznych
  • zmniejszenie stanu zapalnego
  • umożliwienie syntezy składników matrycy
  • ograniczenie uszkodzenia chrząstki stawowej
  • przywrócenie lepkości, elastyczności płynu maziowego
  • złagodzenie bólu

Preparat HorseLinePRO ChondroVET + HA jest profesjonalnym preparatem o bardzo wysokiej skuteczności, którego skład bazuje na substancjach z grupy SYSADOA. 

Kwas hialuronowy (1000mg/24h/550 kg m.c.) jest syntetyzowany przez chondrocyty – komórki maziowe. W organizmie zwierzęcym jest naturalnym składnikiem macierzy tkanki łącznej i płynu maziowego, co warunkuje wysoką lepkość i właściwości ślizgowe. Jego występowanie w dużych ilościach stwierdzono również w ścięgnach, skórze, ściankach tętnic oraz żył (Prehm P., 1986).

Dostarczenie kwasu hialuronowego do organizmu pomaga uzyskać odpowiednią konsystencję płynu stawowego, nadając mu właściwości smarujące i amortyzujące.  Jego hydrofilowe właściwości (wiąże duże objętości wody) powodują, że działa jak sprężysta gąbka chroniąc wewnętrzną powierzchnię stawów przed uszkodzeniami, neutralizuje wstrząsy i obciążenia (nacisk, ucisk, naprężenie, rozciąganie).  Ponadto zapobiega przenikaniu do chrząstki stawowej enzymów o działaniu zapalnym, pełni rolę regulującą czynności komórkowe.  

Lepkość płynu maziowego wyraźnie się zmniejsza na skutek uszkodzeń stawów w następstwie depolimeryzacji kwasu hialuronowego (Balogh L., Polyak A., Mathe D. i wsp., 2008).  

Wskazania do stosowania kwasu hialuronowego to dysfunkcje aparatu ruchu wynikające z niezakaźnego zapalenia torebki maziowej, któremu towarzyszy stan zapalny kości i stawu (osteoarthritis) a także przewlekłe zapalenie zwyrodnieniowe kości i stawu (osteoarthrosis). (Elves M., 1991; Howard R. D, Mcilwraith C. W., 1993)

Działanie kwasu hialuronowego:

  • zwiększenie poślizgu na powierzchni tkanek łącznych
  • przeciwzapalne i przeciwbólowe
  • przywrócenie lepkości płynu stawowego
  • dyfuzja substancji odżywczych
  • odżywianie chrząstki 
  • składowa międzykomórkowej substancji spajającej tkanki łączne

Chondroityna i glukozamina to niezbędne składowe mazi stawowej. Odpowiadają za jej właściwe odżywienie co przekłada się na zachowanie prawidłowych funkcji płynu stawowego. Podawane razem wykazują znacznie większą aktywność ponieważ substancje te cechuje działanie synergiczne. 

Zaobserwowano problemy z regeneracją i ruchomością stawów u koni, które są poddawane większym obciążeniom jak również w przypadku koni w podeszłym wieku. Może wynikać to ze zbyt małej syntezy chondroityny i glukozaminy. Naturalna podaż tych składników z pożywienia roślinnego nie jest możliwa a ich synteza przy dużych obciążeniach może być niewystarczająca. Przeprowadzone badania dowiodły, że wzbogacenie diety koni o te związki daje znaczną poprawę stanu klinicznego i łagodzi objawy chorobowe w obrębie stawów. Ponadto zaobserwowano zwiększoną aktywność suplementowanych koni wynikającą ze zwiększonej ruchomości aparatu kostno – stawowego (Hanson R.R., Smalley L.R., Huff G.K., White S., Hammad T.A., 1997). 

Glukozamina (11000mg/24h/550 kg m.c.) to naturalna substancja wytwarzana w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy przy udziale enzymu, syntetazy glukozaminu. Syntetyzowana jest w małych ilościach, a zdolność do jej wytwarzania obniża się z wiekiem. Stanowi ona substrat do biosyntezy glikozaminoglikanów i proteoglikanów, które są ważnym elementem substancji międzykomórkowej chrząstki. Glukozamina nie występuje w roślinnych produktach paszowych. W celu dostarczenia glukozaminy do organizmu, konieczna jest suplementacja (Sutton L, Rapport L, Lockwood B., 2002).

Chlorowodorek glukozaminy to substancja, której działanie zostało przebadane klinicznie na koniach. Wykazano, że wpływa korzystnie na stan chrząstki stawowej poprzez pobudzenie syntezy proteoglikanów – główne składniki komórek tkanki chrzęstnej, które mają właściwości żelujące i nadają tkance łącznej odpowiednie napięcie. Regularna suplementacja wykazuje korzystny wpływ na regenerację chrząstki stawowej. Przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych, bólowych oraz sztywności w obrębie stawów. Chroni nie tylko torebkę stawową ale również ścięgna i więzadła. Zapobiega odwodnieniu stawu co przekłada się na większą elastyczność, giętkość i odporność na mikrourazy chrząstki stawowej. Glukozamina przyczynia się do odbudowy uszkodzonych powierzchni chrząstek i stawów (Uldry M, Ibberson, M, Hosokawa M i wsp., 2002). 

Chondroityna (4000mg/24h/550 kg m.c.) jest jednym z podstawowych budulców tkanki łącznej. Należy do mukopolisacharydów, które biorą udział w wytwarzaniu proteoglikanów chrząstki stawowej i zapewniają zwiększenie ruchomości oraz stabilizację szpary stawowej. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Utrzymanie odpowiedniego stężenia chondroityny w organizmie zmniejsza ryzyko zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Szczególnie potrzebna w stanach zwiększonego obciążenia aparatu ruchu. Wiążąc wodę w obrębie stawów ma korzystny wpływ na amortyzowanie wstrząsów, które działają na aparat ruchu konia i sukcesywnie prowadzą do degradacji chrząstki w stawach. Jej obecność ma istotny udział w eliminowaniu tarcia wewnątrz stawu oraz działa stymulująco na produkcję mazi stawowej (Frisbie D.D., Ray C.S., Ionescu M., Poole A.R., Chapman P.L., McIlwraith C.W., 1999)

MSM (5000mg/24h/550 kg m.c.) czyli metylosulfonylometan to niezbędny składnik mający wpływ na prawidłowość wielu procesów zachodzących w organizmie, takich jak synteza aminokwasów i enzymów.  Jest istotnym składnikiem białek (m.in. kolagenu i keratyny). Umożliwia utrzymanie przepuszczalnej i elastycznej błony komórkowej co ma bezpośredni wpływ na transport składników odżywczych do komórki oraz usuwanie z niej produktów przemian metabolicznych, również niwelowanie stresu oksydacyjnego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Potwierdzono jego dobroczynne działanie w leczeniu chorób zwyrodnieniowego zapalenia stawów u ludzi (Liu i wsp., 2018). W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach potwierdzono, że suplementacja MSM ogranicza uszkodzenie chrząstek stawowych (Ezaki i wsp., 2013)

Witamina C (5000mg/24h/550 kg m.c.) wykazuje działanie przeciwutleniające, korzystnie wpływa na utrzymanie równowagi fizjologicznej tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej jak również tworzenie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Przeprowadzone badania dowodzą, że u pacjentów cierpiących na przewlekłe stany zapalne kości i stawów, podaż witaminy C wpływa korzystnie na zwiększenie zakresu ruchu w obrębie stawów, a także złagodzenie stanów bólowych. Symptomy ostrego zwyrodnienia stawów ustąpiły u około 65% badanej populacji. (Deaton C.M., Marlin D.J., Roberts C.A., Smith N., Harris P.A., Kelly F.J., Schroter R.C.2002; Head E., 2009; Snow D.H., Gash S.P., Cornelius J 1987)

W celu wzmocnienia efektu leczenia farmakologicznego oraz przedłużenia jego działania ważny jest właściwy wybór odpowiedniego produktu, w którym rodzaj oraz ilości zawartych składników gwarantuje skuteczność suplementacji potwierdzoną dostępnymi badaniami klinicznymi. Preparat HorseLineChondroVET + HA jest profesjonalnym preparatem o bardzo wysokiej skuteczności chondroprofilaktycznej, zalecany do stosowania dla koni obciążonych treningiem i startami w zawodach, po przebytych zabiegach, będących w okresie rehabilitacji jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Pozytywne efekty stosowania preparatu widoczne są poprzez lepszą jakość chodów czy skoku konia. Produkt jest wolny od dopingu, nie uzależnia a oczekiwany rezultat stosowania utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet po zakończeniu kuracji. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych przy stosowaniu u klaczy źrebnych oraz w czasie laktacji. Dostępne badania sugerują stosowanie preparatu przez okres 6 tygodni w celu uzyskania optymalnych rezultatów (Hanson R.R., Smalley L.R., Huff G.K., White S., Hammad T.A., 1997).

Stężenie oraz zestawienie biodostępnych składników preparatu zostało opracowane na podstawie badań naukowych co gwarantuje dostarczenie do stawów substancji odżywczych we właściwej ilości, niezbędnych do utrzymania w zdrowiu i kondycji wszystkich struktur aparatu ruchu (chrząstki, ścięgna, więzadła, kości). 

Piśmiennictwo

  • Hanson R.R., Smalley L.R., Huff G.K., White S., Hammad T.A.: Oral Treatment With a Glucosamine-Chondroitin Sulfate Compound for Degenerative Joint Disease in Horses., 1997.;
  • Bromiley M., 2009 – Urazy u koni, ich leczenie i rehabilitacja. SIMA WLW, Warszawa. 
  • Dolvik N.I., Gaustad G., 1996 – Estimation of the heritability of lameness in standardbred trotters; Firth E.C., 2006 – The response of bone, articular cartilage and tendon to exercise in the horse; Foreman J.H., 2014 – Veterinary aspects of training event horses; 
  • Barr A. R. S.: A study of carpal injuries in the horse. Praca dokt , University of Bristol, 1991.;
  • Barragry T. B.: Therapy of equine joint disorders. W: Veterinary Drug Therapy., l994; 
  • Prehm P.: Mechanism, localization and inhibition of hyaluronate W: Articular Cartilage Biochemistry. Wyd.: K. Kuettner, R, Schlerebach, V.C. Hascall. Raven Press, New York, l986; 
  • Elves M. V.: New drugs for osteoarthritis – are these plausible? W: Osteoarthritis – Current Research and Prospects for Pharmacological Intervention., 1991; 
  • Frisbie D.D., Ray C.S., Ionescu M., Poole A.R., Chapman P.L., McIlwraith C.W., 1999; Sutton L, Rapport L, Lockwood B. Glucosamine: con or cure? Nutrition 2002; 
  • Uldry M, Ibberson M, Hosokawa M i wsp. GLUT2 is a high affinity glucosamine transporter. 2002;
  • O’Sullivan C.B., 2007 – Injuries of the Flexor Tendons: Focus on the Superficial Digital Flexor Tendon;
  • Nixon A.J., Equine Fracture Repair, 1996;
  • Białek W., 2001 – Niektóre urazy kończyn i ich wpływ na dalszą przydatność koni w sporcie. Magazyn Wet; 
  • Barmaki S., Bohlooli S., Khoshkhahesh F., Nakhostin-Roohi B.: Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – induced muscle damage and total antioxidant capacity., 2012; 
  • Ezaki J., Hashimoto M., Hosokawa Y., Ishimi Y.: Assessment of safety and efficacy of methylsulfonylmethane on bone and knee joints in osteoarthritis animal model. J. Bone Miner. Metab., 2013; 
  • Liu X., Eyles J., McLachlan A.J., Mobasheri A.: Which supplements can I recommend to my osteoarthritis patients. 2018; 
  • Marañón G., Muñoz-Escassi B., Manley W., García C., Cayado P., de la Muela M.S., Olábarri B., León R., Vara E.: The effect of methyl sulphonyl methane supplementation on biomarkers of oxidative stress in sport horses following jumping exercise., 2008; 
  • Stanisławska-Biernat E, Filipowicz-Sosnowska A., Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Przew Lek 2004; 
  • Zubrzycka-Sienkiewicz A. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Lek w Polsce 2009;

Kolejny artykuł: