Stare powiedzenie „bez kopyt nie ma konia” nigdy nie straci na ważności. Kopyto to zarówno mocna jak i elastyczna struktura, która przejmuje ciężar ciała całego konia wraz z wszystkimi przeciążeniami wynikającymi z ruchu i pracy. Aby lepiej poznać wpływ składników odżywczych na kondycję kopyt musimy bliżej przyjrzeć się ich budowie oraz poznać czynniki, które je degradują. Wyróżniamy trzy główne części kopyta widoczne z zewnątrz:
Ściana kopyta. Narażona na pęknięcia, kruszenie się, strzępienie i ścieranie. Zbudowana z licznych kanalików, które sprawiają, że jej struktura jest wytrzymała oraz plastyczna.
Linia biała, która łączy ścianę z podeszwą kopyta. Częstym problemem są infekcje grzybicze i bakteryjne
Listewki kopytowe, warstwa tworząca mocną strukturę dzięki zazębianiu się listewek. (Al-Agele i in., 2019)[L5]
Podeszwa kopyta wraz ze strzałką. Spadek jakości w tym obszarze najczęściej objawia się poprzez infekcje, gnicie strzałki oraz częste podbicia (ropa w kopycie).
Na jakość kopyta ma wpływ wiele czynników. Zewnętrzne, takie jak podłoże na jakim koń pracuje, jakość ściółki w boksie, sposób pielęgnacji. Dodatkowo duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne (rasa, rodzice), dieta oraz jej jakość.
Nie wszystkie aspekty jesteśmy w stanie w pełni kontrolować. I tak na przykład kamienie na padoku, zbyt rzadko wyrzucany obornik z boksu czy częste moczenie wodą kopyt to jedne z czynników, które mają negatywny wpływ na jakość rogu kopytowego.
Często obserwuje się sytuacje, gdzie wśród koni stojących w tej samej stajni, pracujących na tym samym podłożu, wychodzących na te same padoki jedne z nich mają różne problemy z kopytami zaś inne w ogóle problemów nie mają. Jednemu gnije strzałka pomimo stosowania różnych zabiegów pielęgnacyjny i problem wciąż powraca. Drugi boryka się z infekcją białej linii, a jeszcze inny z częstymi podbiciami. Prawidłowo odżywione kopyto jest odporniejsze na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Odpowiednio zbilansowana dieta i właściwy dobór składników odżywczych pomoże osiągnąć najlepsze rezultaty w poprawie kondycji kopyt naszych koni. Czym powinniśmy się kierować w doborze suplementu na kopyta?