Algi morskie znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Używane są do produkcji kosmetyków oraz w rolnictwie i ochronie środowiska. W niektórych krajach nadmorskich algi są powszechnie stosowane żywieniu zwierząt utrzymywanych systemem ekologicznym, a zwłaszcza bydła. Używa się ich przede wszystkim w celu wzbogacenia dawki pokarmowej w składniki mineralne. W ostatnich latach pojawiły się na rynku preparaty przeznaczone dla zwierząt towarzyszących.
Wiedza polskiego społeczeństwa na temat preparatów zawierających algi jest stosunkowo dobra. Potwierdzają to badania ankietowe przeprowadzone wśród dorosłych mieszkańców Krakowa. Stwierdzono, że prawie 85% osób zna pojęcie „algi”. Prawie połowa ankietowych jest przekonana o prozdrowotnych właściwościach preparatów zawierających algi (Jękot i wsp., 2016).
Wśród alg morskich wyróżnia się między innymi workoliścia członowatego (Ascophyllum nodosum), który należy do brunatnic. Algi A. nodosum zawierają około 30% popiołu w suchej masie. Zawartość białka przekracza 8,5%, a tłuszczu 3,5% suchej masy. Dominują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią ponad 40% wszystkich kwasów tłuszczowych. Stosunek stężenia kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 do stężenia kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 wynosi 2,6 (Lorenzo i wsp., 2017). Algi A. nodosum są bogatym źródłem składników o właściwościach antyoksydacyjnych, lecz przede wszystkim zawierają bardzo dużo jodu.